środa, 24 września 2014

UK w stanie wojny? W piątek nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu

W piątek brytyjski Parlament spotka się na nadzwyczajnym posiedzeniu, na którym ma zatwierdzić naloty brytyjskich bombowców na cele okupowane przez islamistów z ISIS.


Perspektywa udziału wojsk brytyjskich w wojnie przeciwko dżihadystom jest bliższa niż kiedykolwiek wcześniej. Tego że w razie bombardowań siły RAF-u wspomogą lotnictwo amerykańskie można się było spodziewać – premier Cameron wielokrotnie zapewniał o poparciu dla interwencji militarnej USA. Pojawiały się nawet głosy, że Wielka Brytania nie powinna ograniczać się do wysyłania na teren Syrii i Iraku sił powietrznych, ale również zapewnić wsparcie oddziałów lądowych.


Z informacji uzyskanych przez „The Guardian” wynika, że oddziały RAF-u stacjonujące na Cyprze przygotowują się do nalotów na cele dżihadystów w Iraku. W oczekiwaniu na rozkaz od premiera Camerona, piloci wykonywali ostatnio misje rozpoznawcze w przestrzeni powietrznej północnego Iraku.


Ed Miliband zapowiedział, że laburzyści nie poprą interwencji na terenie Syrii dopóki Organizacja Narodów Zjednoczonych nie wyda oficjalnej rezolucji w tej sprawie. Przyznał jednak, że „bardzo dokładnie przyjrzy się zasadom, na jakich Wielka Brytania miałaby zaangażować się w Iraku”. „ISIS to zagrożenie, od którego nie można odwracać wzroku. Potrzebujemy przymierza nie tylko o charakterze militarnym, ale również politycznym i dyplomatycznym” – Komentował Miliband w programie BBC Breakfast.


Operacja militarna w Syrii i Iraku będzie przedmiotem czwartkowego wystąpienia premiera Davida Camerona na forum ONZ w Nowym Jorku. Zgodnie z oczekiwaniami, Wielka Brytania zostanie wtedy oficjalnie poproszona przez Irak o udzielenie pomocy militarnej.


Forum ONZ będzie również przestrzenią w której dojdzie do pierwszego od 1979 roku spotkania szefów rządów irackiego i brytyjskiego – David Cameron porozmawia w cztery oczy z Haiderem Abadi.


Tags: , , , ,


The post UK w stanie wojny? W piątek nadzwyczajne posiedzenie Parlamentu appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/1sp3qNM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz