czwartek, 25 września 2014

„Nie damy się zmrozić strachem” Cameron w ONZ wzywa do zjednoczenia przeciwko ISIS

W wystąpieniu na forum ONZ premier David Cameron potwierdził, że Wielka Brytania zamierza wesprzeć międzynarodowa koalicję przeciwko organizacji Państwo Islamskie (ISIS). Cameron potwierdził tym samym, że siły RAF są gotowe wziąć udział w nalotach na terenie Syrii i Iraku, aby, jak to ujął, „stawić czoło złu, przeciwko któremu cały świat musi się zjednoczyć”.


W wystąpieniu, które „The Guardian” określił jako „mobilizujący apel” do brytyjskich parlamentarzystów, którzy w piątek zdecydują o udzieleniu operacji militarnej poparcia, premier ostrzegł, że Wielka Brytania nie może uchylać się od zdecydowanych działań, bo „zmroził ją strach” przed powtórką wydarzeń z poprzedniej wojny w Iraku. Cameron stwierdził, że nie wolno uchylać się od powinności położenia kresu działalności „psychopatycznych, brutalnych i morderczych” dżihadystów.


W odpowiedzi na spekulacje dotyczące ewentualnego włączenia jednostek RAF w działania militarne zapoczątkowane przez USA i Francję, Cameron odmówił podania szczegółów. Premier nie chciał zdradzić kiedy się rozpocznie i ile potrwa potencjalna operacja. Nadmienił jedynie, że prawdopodobnie będzie ona „znacząco” rozciągnięta w czasie.


Premier stwierdził, że jest pewien poparcia inicjatywy przez trzy największe parlamentarne frakcje. Jego zdaniem nie powtórzy się sytuacja z zeszłego roku, kiedy pozwolenie na bombardowania Syrii zostało w głosowaniu odrzucone.


„ISIS stanowi widoczne i realne zagrożenie dla Wielkiej Brytanii. Zaproszenie do udziału w operacji militarnej na terenie Iraku, jakie otrzymaliśmy od jego władz, w pełni legitymizuje to przedsięwzięcie” – stwierdził premier.


„Moje dzisiejsze przesłanie jest jasne” – mówił Cameron. „Stajemy twarzą w twarz ze złem, przeciwko któremu cały świat musi się zjednoczyć. Jak zawsze, kiedy w grę wchodzi obrona wolności, demokracji i sprawiedliwości, Wielka Brytania odegra swoją rolę” – zapowiedział premier.


Tags: , ,


The post „Nie damy się zmrozić strachem” Cameron w ONZ wzywa do zjednoczenia przeciwko ISIS appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/Yb3qTy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz