środa, 17 września 2014

Referendum: Głosy Polaków ukształtowało dzieciństwo w PRL-u?

W przededniu szkockiego referendum o niepodległość, dziennikarze „The Scotsman” postanowili zbadać, jak rozkładają się głosy polskiej społeczności. Próbka respondentów była co prawda mocno niereprezentatywna – o opinię autor tekstu poprosił bowiem tylko dwie osoby. Z ich wypowiedzi można jednak wywnioskować ciekawą rzecz: obaj mężczyźni zgadzają się, że na ich decyzję wpływ miały doświadczenia związane z dorastaniem w czasach PRL-u.


Piotr Balcer i Michał Karwat są właścicielami restauracji z jedzeniem na wynos – „Let Me Eat” w Edynburgu, a zarazem przedstawicielami liczącej około 55 tys. osób polskiej społeczności w Szkocji. Jak pisze „The Scotsman” Karwat i Balcer są pod wieloma względami podobni: zmotywowani, optymistycznie nastawieni do życia. Przez ostatnie trzy lata ciężko pracowali, aby od zera stworzyć dochodowy biznes. W kwestii niepodległości Szkocji ich poglądy różnią się jednak zasadniczo, co jak zgodnie twierdzą, odzwierciedla nastroje w całej polskiej społeczności. „Moim zdaniem Polacy tutaj są podzieleni dokładnie tak samo jak Szkoci – pół na pół” – twierdzi Karwat.


Co ciekawe, obaj mężczyźni twierdzą, że wpływ na ich decyzję miały wspomnienia z czasów dzieciństwa, które przypadało na czasy komunizmu. „Kiedy patrzę na młodych ludzi, którzy zdecydowanie twierdzą, że zagłosują na „tak” myślę sobie, że nie zdają sobie sprawy, w jak wygodnej sytuacji się teraz znajdują” – twierdzi Balcer i dodaje: „Kiedy przyjechałem tu 11 lat temu, to było coś niesamowitego. Najpierw pracowałem na zmywaku i nie mogłem sobie pozwolić na porządne wakacje. Dzięki przyjazdowi tutaj moje życie zmieniło się diametralnie – dlatego zagłosuję na ‘nie’” – mówi.


„Oczywiście, jeszcze wiele rzeczy można poprawić, ale obecnie żyjemy w kraju czterogwiazdkowym. Nie chcę mieszkać w państwie, które zasługuje na dwie, trzy, a nawet trzy i pół gwiazdki, co z gospodarczego punktu widzenia jest bardzo prawdopodobne, jeśli uzyskamy niepodległość” – twierdzi Balcer.


Karwat jest również zadowolony z faktu, że osiedlił się w Szkocji, ale w jego przekonaniu kraj będzie się rozwijać dużo lepiej bez nadzoru polityków z Wstminster. „Urodziłem się w komunistycznej Polsce i dobrze pamiętam, jak szkodliwa dla gospodarki była polityka centralnego planowania układana w Moskwie” – przekonuje. „Dzisiaj mamy do czynienia z podobną sytuacją. Westminster może nie celuje w nas z Kałaszikowów, ale obecny sposób zarządzania zdecydowanie można do centralnego planowania porównać. Jeśli nasz parlament będzie mógł podejmować całkowicie niezależne decyzje, zwłaszcza jeśli chodzi o budżet, nie widzę powodu, dla którego Szkocja miałby stać się biedniejsza” – przekonuje Karwat.


„The Scotsman” puentuje artykuł górnolotnym stwierdzeniem, że niezależnie od poglądów politycznych, obaj Polacy w jednym się zgadzają – są zdeterminowani, aby osiągnąć jak najwięcej w kraju, który stał się ich domem z wyboru.


Tags: , ,


The post Referendum: Głosy Polaków ukształtowało dzieciństwo w PRL-u? appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/XCza3L

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz