czwartek, 2 października 2014

Włosi masowo rozwodzą się na Wyspach. Sądy ostrzegają: „To proceder na skalę przemysłową”

Restrykcyjne przepisy prawa rodzinnego sprawiają, że wiele włoskich par decyduje się przeprowadzić rozwód w sądzie brytyjskim. Problem w tym, że większość z potencjalnych rozwodników nigdy na Wyspach nie mieszkała. Prawnicy przestrzegają, że fala włoskich wniosków rozwodowych możne sparaliżować pracę brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości.


Jako pierwszy o procederze doniósł jeden z urzędników sądu w Barley. Przeglądając dokumenty spostrzegł, że dwie włoskie pary w tym samym momencie, niezależnie od siebie, złożyły pozwy rozwodowe. Zastanawiający był jednak fakt, że obie pary mieszkały pod jednym adresem i, co ciekawe, nie w Barley, a w odległym o 200 mil, Berkshire.


Policyjne dochodzenie ujawniło, że to właśnie stamtąd pochodził oszust, który nielegalnie meldował włoskie pary na Wyspach. Zdołał on przekonać 137 sądów w całej Anglii aby zatwierdziły rozwody 179 włoskich par, które w rzeczywistości nigdy w Wielkiej Brytanii nie mieszkały.


Powodem zapotrzebowania na „rozwody po brytyjsku” są restrykcyjne przepisy włoskiego prawa. Skłóceni małżonkowie, zanim otrzymają decyzję o rozwodzie, są zmuszeni czekać trzy lata – tyle bowiem trwa wymagany okres separacji, obowiązujący nawet w przypadku rozwodów bez orzekania o winie.


Brytyjscy prawnicy twierdzą, że sprawy „włoskich rozwodów” nie wykryto wcześniej, bo brytyjskie sądy są przeciążone. Z drugiej strony, włoscy specjaliści obawiają się, że cała sprawa negatywnie wpłynie na postrzeganie mieszkańców Italii, którzy naprawdę będą potrzebować międzynarodowej pomocy prawnej.


„Sprawa jest niesamowicie niepokojąca. Gdyby włoski system nie był tak opieszały, nie dochodziłoby do tego rodzaju oszustw.” – zapewnia Francesca Rossi – specjalistka ds. międzynarodowego prawa rodzinnego. „Kroki w kierunku skrócenia czasu oczekiwania na rozwód są podejmowane przez włoskich parlamentarzystów od lat. Ludzie stają się coraz bardziej zdesperowani w poszukiwaniu łatwiejszych rozwiązań. Teraz, kiedy wiele osób ma kontakty w UK, sprawa ustanowienia fałszywego adresu przestaje być problemem” – wyjaśnia Rossi.


Głównie za sprawą nacisków ze strony Watykanu, prawo do rozwodów zostało wprowadzone do włoskiego kodeksu dopiero w 1974 roku, kilka dekad później niż w większości krajów europejskich.


Obecnie trwają prace nad ustawą, w myśl której okres separacji ma zostać skrócony do pół roku, w przypadku rozwodów za porozumieniem stron, oraz do 12 miesięcy, w przypadku rozwodów z orzeczeniem o winie.


Tags: , ,


The post Włosi masowo rozwodzą się na Wyspach. Sądy ostrzegają: „To proceder na skalę przemysłową” appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/1tjFNRl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz