niedziela, 5 października 2014

Uśmiech twoją wizytówką

logo_pano
Uśmiech jest naszą wizytówką. Niezmiernie ważne jest więc, aby nasze zęby były zdrowe i… proste! Aparat ortodontyczny w dzisiejszych czasach już nikogo nie dziwi i nie powstydzi się go już żadna kobieta ani mężczyzna!


Moda na noszenie aparatu ortodontycznego trwa w najlepsze od dobrych paru lat. Niezależnie od wieku każdy z nas chce mieć piękny i zdrowy uśmiech, dlatego zarówno dzieci, jak i dorośli decydują się na założenie na zęby charakterystycznych drucików. Jest to wyraz troski nie tylko o nasze zdrowie, ale także inwestycja można by rzec, do końca życia.


Choć aparat ortodontyczny nie jest tanią sprawą i wymaga od nas niezmiennie dużo poświęcenia, cierpliwości i co do dużo pisać, bólu to jednak warto zdecydować się na niego, bo z pewnością znacznie poprawi on nasz wygląd i samopoczucie – zamiast więc wydawać pieniądze na różne nasze fanaberie, lepiej odłożyć na coś, co da nam gwarancję zdrowia na długie lata.


Choć noszenie aparatu w późniejszym wieku jest niestety bardziej czasochłonne niż u dzieci – ponieważ kość dorosłego jest bardziej uwapniona i przez to trudniej ją uformować – to jednak efekt olśniewającego uśmiechu mamy zapewniony. Należy także pamiętać ze założenie aparatu na zęby nie tylko poprawia nasz wygląd, ale także służy naszemu zdrowiu. Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnicę (łatwiej je czyścić) i na choroby przyzębia (stany zapalne lub ropnie dziąseł), dlatego mogą nam dłużej służyć. Jeśli zęby są niewłaściwie ustawione, to podczas jedzenia ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co pogłębia wadę zgryzu. Z tego powodu często dochodzi do chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Przy niewłaściwym zgryzie zęby nie mogą pełnić swojej podstawowej funkcji – rozdrabniania pokarmu. Połykamy niedokładnie pogryzione kęsy, a to zaburza pracę przewodu pokarmowego.


Rodzaje aparatów ortodontycznych


Na rynku dostępnych jest klika rodzajów aparatów ortodontycznych, który wybierany jest dla nas przez specjalistę, w zależności od naszego wieku oraz wad zgryzu.


- Ruchomy (wyjmowany) proponuje się dziecku, które ma zęby mleczne lub mieszane. Należy go nosić 12–14 godzin na dobę przez 1,5–2 lata. Służy on usuwaniu wad w obrębie szczęk, a zęby prostuje tylko w niewielkim stopniu. Jeżeli dziecko ma krzywe zęby, po usunięciu wady zgryzu (za pomocą aparatu ruchomego) zakłada się aparat stały, przeznaczony do prostowania zębów.


- Stały aparat (ma różne elementy zakładane przez lekarza i tylko przez niego mogą być zdjęte) stosuje się przy uzębieniu stałym. Można nim zrobić najdrobniejsze poprawki estetyczne, ale też wyleczyć ciężką wadę w obrębie szczęki, np. pobudzić rozwój szczęki na szerokość (wówczas indywidualnie zrobione metalowe konstrukcje z elementami akrylowymi zakłada się tylko na zęby boczne). Jednak najbardziej popularne są aparaty stałe prostujące zęby, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów (zewnętrzne).


Każdy standardowy aparat jest zbudowany tak samo. Składa się z metalowych pierścieni przyklejanych do zębów trzonowych oraz zamków (małe kosteczki) mocowanych do „frontu” każdego zęba. Przez zamki przewlekany jest cieniutki drucik, który działa na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi. Zamki, które zwracają w aparacie najbardziej uwagę, mogą być zrobione z różnych materiałów: metalu, porcelany, akrylu czy kryształu.


- Aparat wewnętrzny, czyli lingwalny przyklejony po wewnętrznej stronie zębów, jest całkiem niewidoczny.


Efekty


Zależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku i jaką wadę zgryzu posiadamy, na pierwsze efekty korekty trzeba poczekać nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie konieczna będzie seria wizyt u ortodonty, gdy aparat będzie mocowany na zębach, kontrolowany pod względem prawidłowości działania i regulowany. Na pierwszej wizycie lekarz wykona wyciski, na bazie których powstaną modele szczęki i żuchwy. Druga wizyta to przymiarka i założenie aparatu – ortodonta zaczyna zakładanie od pierścieni lub tub na zęby trzonowe, a kończy na przeciągnięciu sprężystego drutu przez zamki.


Każda kolejna wizyta to kontrola i regulacja ustawień aparatu. Modelowanie zgryzu może być nieco bolesne – szczególnie w pierwszym okresie po założeniu aparatu. Dyskomfort może pojawiać się podczas gryzienia: mogą wystąpić otarcia, uszkodzenia śluzówki, języka i warg oraz przemijające kłopoty z wymową. Ból szybko mija, a pacjent z czasem uczy się właściwej artykulacji.


Higiena jamy ustnej


Jeżeli zdecydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego, konieczna jest bardzo staranna higiena jamy ustnej. Zajmuje ona nieco więcej czasu niż normalnie: zęby myje się po każdym posiłku i przekąsce – inaczej w zakamarkach urządzenia oraz między zębami i aparatem zaczną się zbierać resztki pokarmowe. Uzębienie należy czyścić pastą z dużą zwartością fluoru, najlepiej szczoteczką jednopęczkową, która dokładnie penetruje szczeliny. Dobrze jest używać grubej nitki dentystycznej oraz irygatora, do czyszczenia i przepłukiwania przestrzeni międzyzębowych. Oczywiście szczoteczka do zębów staje się naszym nieodzownym elementem kosmetyczki – mamy ją ze sobą w każdym miejscu, w jakim się znajdujemy na co dzień.


Pamiętać należy także, że nie można jeść wszystkiego: w pierwszym okresie po założeniu aparatu trzeba spożywać pokarmy rozdrobnione, potarte i niegorące. Przez cały czas leczenia unikać gum do żucia i ciągnących się produktów. Nosząc aparat, ograniczamy słodycze i twarde pokarmy (marchewki, jabłka). Nie wolno spożywać pokarmów silnie barwiących (buraki, czerwona papryka, wiśnie, jagody, kawa, czarna herbata, sos sojowy). Koniecznie trzeba zrezygnować z coli – osłabia wiązanie klejowe, przez co zamki odklejają się od zębów.


Choć, jak widać, wielu rzeczy nie wolno nam jeść, to jednak nie trzeba zmieniać całkowicie swojego trybu życia i rezygnować z uprawiania sportu – ale pływanie możliwe jest tylko przy noszeniu aparatów stałych. Nurkowanie wymaga zachowania ostrożności i konsultacji z ortodontą. Bez obaw można korzystać z solarium. Ciąża nie koliduje z noszeniem aparatu.


Po zdjęciu aparatu stałego szkliwo zębów powinno być bez żadnych przebarwień i uszkodzeń. By utrwalić efekty prostowania zgryzu trzeba zakładać jeszcze przez jakiś czas aparaty retencyjne (u dzieci trwa to ok. 3 lata, u dorosłych ok. 5 lat). Aparaty te nie dopuszczają do przesunięcia się zębów w dawne miejsce.


Anna Marszałek


Tags: , ,


The post Uśmiech twoją wizytówką appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/1vzAi3p

http://ift.tt/1EfgHvA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz