piątek, 3 października 2014

UK wycofa się z Konwencji Praw Człowieka? Tak twierdzą konserwatyści

Przyszły rząd konserwatystów może nie honorować ustaleń Europejskiej konwencji praw człowieka, jeśli nie zostaną do niej wprowadzone istotne poprawki – zapowiedział Chris Grayling – sekretarz sprawiedliwości.


Takie rozwiązanie postawiłoby pod znakiem zapytania dalsze członkostwo Wielkiej Brytanii w Radzie Europy. Grayling zapowiedział, że rząd torysów wycofa się z konwencji, jeśli brytyjski parlament nie będzie miał możliwości zawetowania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.


Wystąpienie z Rady Europy oznacza również, że UK może stracić prawo do członkostwa w Unii Europejskiej. Chociaż Rada jest organem od UE niezależnym, to obecność w niej jest obowiązkiem każdego z krajów przynależnych do Wspólnoty.


Zapytany na antenie BBC Radio 4 o to, czy jest gotowy wycofać się z respektowania założeń konwencji, Grayling odpowiedział: „Jeśli nie będziemy w stanie dojść do porozumienia w sprawie ostatecznego głosu, jaki brytyjski parlament powinien mieć w kwestii uznawania wyroków, nie będziemy mieli innego wyjścia, jak tylko się wycofać” – potwierdził sekretarz i dodał: „Prawo do odstąpienia od założeń Konwencji jest w niej zagwarantowane. Jeśli zajdzie taka potrzeba – skorzystamy z niego. Zawsze musi być ten pierwszy raz” – podsumował Grayling.


Tags: , ,


The post UK wycofa się z Konwencji Praw Człowieka? Tak twierdzą konserwatyści appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/1uGYHat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz