czwartek, 2 października 2014

“Rasistowski” mural za 400 tys. funtów zamalowany przez władze

Władze nadmorskiego Clacton zdecydowały się zamalować nowy mural Banksy’ego, ponieważ uznały, że jest “rasistowski”. Gdy zorientowały się, że chodzi o dzieło słynnego artysty, co znacznie może podnieść walory turystyczne okolicy, poprosiły go o powrót i stworzenie nowego dzieła.


Mural przedstawia grupę szarych gołębi trzymających transparenty “Wracaj do Afryki”, “Trzymaj się z dala od naszych robaków”, “Imigranci precz” i jednego, bardziej kolorowego ptaka, szykującego się do wylotu.


Banksy umieścił pracę na swojej stronie internetowej, a eksperci oceniają jej wartość na około 400 tys. funtów. Jednak po otrzymaniu skarg na “rasistowski” i “obraźliwy” charakter dzieła, władze zdecydowały się go zamalować. Rzecznik prasowy lokalnych władz oświadczył, że po pierwszych doniesieniach “miejsce, w którym pojawiło się graffiti zostało obejrzane przez urzędników, którzy zgodzili się, że może być on odczytany jako obraźliwy i nakazali usunięcie go w ciągu 48 godzin”.


Po zorientowaniu się, że zamiast obraźliwego graffiti zamalowali dzieło jednego z najsłynniejszych współczesnych artystów, wyrazili nadzieję, że Banksy powróci do tej nadmorskiej miejscowości, żeby stworzyć nowe dzieło, lub przywrócić poprzednie. Rzeczniczka artysty zaznaczyła jednak, że nie będzie się już więcej wypowiadał w sprawie muralu z Clacton.


Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w przyszły czwartek, 9 października, w mieście odbędą się wybory uzupełniające do parlamentu, po tym jak lokalny deputowany Douglas Carswell przeszedł z Partii Konserwatywnej do UKIP.


Banksy często w swoich pracach zajmuje jasne stanowisko w sprawach politycznych i społecznych, takich jak globalne ocieplenie, wojny, inwigilacja i złe warunki pracy.


A Waszym zdaniem mural Banksy’ego był rasistowski?


Tags:


The post “Rasistowski” mural za 400 tys. funtów zamalowany przez władze appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/1vaM4Rj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz