poniedziałek, 22 września 2014

Szkoła przeprowadza testy na choroby weneryczne. Rodzice protestują

Rodzice uczniów uczęszczających do jednej ze szkół w East Sussex domagają się wyciągnięcia od jej władz konsekwencji po tym, jak nie zostali oni poinformowani o planowanych testach na obecność wirusa Chlamydii przeprowadzanych u ich dzieci.


Rzecznik rady miast Brighton i Hove, która odpowiada za wdrożenie programu w szkołach, stwierdził, że zajęcia przeprowadzone zostały zgodnie z wszelkimi ministerialnymi wytycznymi. Celem projektu jest obniżenie ilości zachorowań na chalmydię – jedną z najbardziej powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową w Wielkiej Brytanii.


Jednak zgodnie z zarządzeniem NHS, dzieci poniżej 16 roku życia mogą być poddawane tego typu testom bez pisemnej zgody rodziców jedynie w przypadku, jeśli dziecka nie da się przekonać, aby przyznało się opiekunom, że może znajdować się w grupie ryzyka.


Matka jednej z uczennic w wypowiedzi dla „The Telegraph” ostro skrytykowała inicjatywę. Jej córka odmówiła udziału w badaniu bo, zdaniem matki, czuła się z tym „niekomfortowo”. „Szkoła nie poinformowała nas, że zamierza przeprowadzać tego typu testy. Wydaje mi się, że jako rodzice mieliśmy prawo wiedzieć wcześniej” – twierdzi.


Ashley Harrold, zastępczyni dyrektora szkoły Blatchington Mill w Hove powiedziała, że w szkole prowadzone były lekcje, na których poruszano problem chorób przenoszonych drogą płciową. „Przeprowadzenie jednorazowego testu miało na celu uzmysłowienie uczniom, że nie ma się czego obawiać” – tłumaczy Harold.


Do szkoły wpłynęła jak na razie jedna oficjalna skarga. Władze zapewniają, że odniosą się do niej z całą surowością.


W oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej szkoły czytamy: „W ramach zajęć uczniowie będą mieli możliwość (ale nie obowiązek) samodzielnego przeprowadzenia testu na obecność wirusa Chlamydii. [...] Nie oczekujemy, że większość badań da wyniki pozytywne. Traktujemy tę aktywność jedynie w kategoriach demonstracyjnych. Chcemy udowodnić, że tego typu testy są łatwe w obsłudze i bezbolesne. Wiedzę tę nasi uczniowie będą mogli w przyszłości wykorzystać, jeśli zajdzie taka potrzeba” – czytamy w oświadczeniu.


Szkolne zajęcia odbywały się w ramach National Chlamydia Screening Programme, którego celem jest zredukowanie ilości przypadków choroby, której powikłania mogą sprowadzić do niepłodności.


Na chlamydię choruje w UK 200 tys. osób rocznie. 64% z nich, to osoby poniżej 25 roku życia.


Tags: , ,


The post Szkoła przeprowadza testy na choroby weneryczne. Rodzice protestują appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/1tUW2YY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz