piątek, 19 września 2014

Przemoc w naszych domach na Wyspach. Gdzie szukać pomocy?

Codziennie ktoś pada ofiarą przemocy domowej, większość z poszkodowanych boi się zareagować z obawy przed zemstą oprawcy. Czy jednak słusznie?


Zgodnie z definicją przedstawioną przez Polish Psychologists’ Association przemoc domowa to zamierzone, wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw drugiemu człowiekowi, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody.

Kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że staliśmy się ofiarami agresji we własnym domu? W sytuacji, gdy mąż/żona, partner/partnerka albo inny członek rodziny, osoba z którą byłeś/byłaś w przeszłości zachowują się względem ciebie agresywnie, stosują przemoc fizyczną, psychologiczną, emocjonalną, seksualną bądź finansową.


Wielka Brytania w statystykach


Na Wyspach średnio co minutę zgłaszane są na policję przypadki stosowania przemocy domowej. Aż 45 proc. kobiet i 26 proc. mężczyzn doświadczyło w swoim życiu agresywnego zachowania ze strony drugiej osoby w środowisku domowym. Jak pokazują statystyki, to płeć żeńska częściej pada ofiarą przemocy w Wielkiej Brytanii. Przeciętnie w ciągu tygodnia aż dwie kobiety tracą życie z rąk obecnego bądź byłego partnera, a nawet 89 proc. z nich jest krzywdzonych regularnie.


Co robić?


Jeżeli twój partner/partnerka lub inny członek rodziny znęca się nad tobą psychicznie, stosuje słowne groźby, dopuszcza się nadużyć seksualnych, jest zaborczy, poniża cię, niszczy twoje rzeczy – nie czekaj, nie łudź się i nie wmawiaj sobie, że był kiedyś inny i się zmieni. Jeżeli macie dzieci, pomyśl o nich, wkrótce to one mogą paść jego ofiarą. Czas więc podjąć zdecydowane kroki, do najważniejszych z nich należą:

- uświadom sobie powagę sytuacji, zadaj sobie pytania: Czy boisz się swojego partnera? Czy czujesz się odosobniona?;

- uzmysłów sobie, że wcale nie ponosisz za to winy;

- zacznij poszukiwać pomocy.

Warto zawsze mieć opracowany plan awaryjny na wypadek nagłych sytuacji, co pozwoli zmniejszyć stres i panikę, które ograniczają jasne i rozsądne myślenie. W razie grożącego tobie i dzieciom niebezpieczeństwa zadzwoń na policję pod numer 999, podaj dokładny adres, nawet jeżeli nie zdążysz poinformować, o co dokładnie chodzi, radiowóz będzie już w drodze. Dodatkowo:

- naucz swoje dzieci, co robić w przypadku zagrożenia. Zapoznaj je z numerem policji, upewnij się, że potrafią podać dokładny adres, przestrzeż je przed angażowaniem się w przemoc;

- znajdź bezpieczne miejsce w waszym domu, gdzie będzie można się skutecznie ukryć podczas napadu agresji. Zyskasz cenny czas pozwalający na ochłonięcie furiata bądź wezwanie policji. Pamiętaj, że nie mogą to być pomieszczenia, które ograniczają twój dostęp do wyjścia, w których znajdują się twarde nawierzchnie bądź przedmioty, które mogą zostać wykorzystane jako broń;

- poinformuj o sytuacji zaufaną sąsiadkę/sąsiada i poproś o kontakt z policją, jeżeli usłyszą hałas lub kłótnię;

- umów się z bliskimi na „hasło-klucz” po wypowiedzeniu którego, będą oni wiedzieć, że znajdujesz się w niebezpieczeństwie i zawiadomią odpowiednie służby;

- trzymaj w bezpiecznym miejscu wszystkie ważne dokumenty;

- rób notatki o wszystkich zajściach;

Zacznij planować odejście i nowe życie, pozbawione agresji i przemocy.




Gdzie znajdziesz wsparcie?


Oczywiście pierwszą grupą kontaktową powinna być policja, która zjawi się natychmiast po przyjęciu zgłoszenia. W przypadku, gdy notorycznie padasz ofiarą przemocy domowej, skontaktuj się z lokalnymi lub ogólnokrajowymi organizacjami (np. National Domestic Violence Helpline, National Centre for Domestic Violence), które zajmują się takimi przypadkami, uzyskasz informacje dotyczące twoich praw oraz opcji, jakie posiadasz. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje również kilka polskich grup działających na rzecz ofiar znęcania się w środowisku domowym. Możesz także zwrócić się bezpośrednio o pomoc do adwokata, który profesjonalnie zajmie się całą sprawą.

Istnieje wiele sposobów oraz wiele organizacji, które mogą pomóc ci zadbać o bezpieczeństwo, musisz jednak chcieć z nich skorzystać!


NATALIA TYSZKIEWICZ


Tags: , ,


The post Przemoc w naszych domach na Wyspach. Gdzie szukać pomocy? appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico




http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/1mk9q8b

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz