środa, 24 września 2014

Liczba polskich imigrantów zbliża się do rekordu z 2007 roku

Z najnowszych danych GUS wynika, że w 2013 roku ponad 2,2 mln Polaków przebywało za granicami kraju dłużej niż trzy miesiące. Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita” statystyki zbliżają się do rekordu z 2007 roku, kiedy poza Polską mieszkało 2,27 mln osób.


W ostatnich latach największym przyrostem liczby imigrantów mogą pochwalić się Niemcy – przez ostatnie trzy lata osiedliło się tam 125 tys. Polaków, dzięki czemu ich ogólna liczba wynosi już 560 tys.


W imigracyjnych statystykach nadal pierwsze miejsce zajmuje jednak UK. Na Wyspach jest nas już 650 tys. Popularnymi celami wyjazdów są obecnie również Irlandia (115 tys.)oraz Holandia (113 tys.). Na atrakcyjności straciła natomiast Hiszpania – w ciągu pięciu lat kraj opuściło 50 tys. rodaków. Obecnie na południu kontynentu przebywa raptem 34 tys. polskich imigrantów.


„Polska to nie jest kraj do życia” – komentuje na łamach „Rzeczypospolitej” dziennikarz Tomasz Krzyżak. „Są regiony, które wyludniają się w oszałamiającym tempie [...]. Pogardliwie mówi się, że to Polska B lub C. Z mglistą perspektywą poprawy warunków życia ich mieszkańców. Nie ma się zatem co dziwić, że to głównie stamtąd pakują walizki i wyjeżdżają do Anglii, Niemiec, Holandii, Włoch” – pisze Krzyżak i dodaje, że obietnice składane przez Donalda Tuska nie przekonały Polaków do powrotu. Marzenie o Polsce jako o „zielonej wyspie” nie ziściło się, może dlatego, że ci, którzy w nie uwierzyli, szybko się zniechęcili i, jak pisze Krzyżak, „znów wyjechali nad Tamizę, Sprewę, Ren czy Tybr”.


„Nie ma się co łudzić. Oni już nie wrócą. Nie zaufają obietnicom rządzących po raz kolejny” – czytamy w felietonie „Rzeczypospolitej”.


Tags: , , ,


The post Liczba polskich imigrantów zbliża się do rekordu z 2007 roku appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/1souFYT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz