piątek, 19 września 2014

Jak szukać pracy w UK?

Poszukiwania pracy zabierają sen z powiek, a jeszcze większy stres wiąże się z samą rozmową kwalifikacyjną. Zaaferowani i spięci zapominamy o dokładnym sprawdzeniu, gdzie się wybieramy i z kim mamy do czynienia.


Poszukując pracy, masz jeden cel: znaleźć zajęcie, które przyniesie zyski i satysfakcję. Odpowiadając na ogłoszenia zamieszczone w prasie, internecie czy agencjach rekrutacyjnych, liczysz się z tym, że w końcu ktoś zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną. Może być ona przeprowadzona przez potencjalnego pracodawcę, pracownika zarządzającego kadrami lub samą agencję rekrutacyjną. Pamiętaj jednak, że jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich danych osobowych, ochronę życia prywatnego oraz samego siebie.


Podawanie informacji, które nie mają żadnego związku z przyszłym zatrudnieniem, a wręcz są zbyt osobiste, bądź wymuszanie odpowiedzi na niestosowne pytania, ocierające się o granice przyzwoitości, nie były i nie są częścią właściwie przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych. Miej się więc na baczności i nie łudź się, że podawanie zbędnych danych wpłynie korzystnie na dalszą rekrutację.


Kilka zasad bezpieczeństwa


W trosce o bezpieczeństwo osób poszukujących pracy Jobcentre Plus opracowało kilka zasad, których bezwzględnie powinno się przestrzegać przed i w trakcie rekrutacji. Po pierwsze, nigdy nie dzwoń na wysoko płatne numery, aby uzyskać dodatkowe informacje o oferowanym stanowisku. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, zaczerpnij wcześniej języka o firmie czy osobie, która ją przeprowadzi. Zawsze zostawiaj komuś bliskiemu wiadomość, dokąd zmierzasz. Upewnij się, że miejsce przeprowadzenia rozmowy nie wzbudza podejrzeń – czy jest nim siedziba firmy, czy też inne miejsce publiczne – nie zgadzaj się na przeniesienie jej do twojego domu. Jeżeli odbywa się ona poza normalnymi godzinami pracy, niech ktoś cię z niej odbierze, odrzuć propozycję odwiezienia do domu. Nigdy z góry nie płać za pomoc w znalezieniu pracy lub za szkolenia, musisz mieć pewność, że zarówno agencja, jak i przyszły pracodawca są wiarygodni.


W wypadku zatrudnienia, które łączy się również z zakwaterowaniem, dokładnie sprawdź warunki mieszkalne przed podpisaniem umowy! Najlepiej, aby w czasie rekonesansu towarzyszyła ci znajoma osoba.


Chroń swoje dane!


Najważniejsze dane osobowe i inne poufne informacje przekazywane są przyszłemu pracodawcy, jeżeli ten zdecyduje się na twoje przyjęcie, które wiąże się z podpisaniem stosownej i prawomocnej umowy. Pod żadnym pozorem nie podawaj wcześniej numeru konta bankowego, numeru ubezpieczenia czy chociażby daty urodzenia. Nie rozmawiaj o sprawach prywatnych, które nie mają związku z przyszłym stanowiskiem, w ogóle nie powinny one mieć znaczenia dla pracodawcy oraz nie powinny w żadnym razie wpływać na warunki umowy.


Jeżeli cokolwiek wzbudzi twoje podejrzenia – przesłanek może być wiele, np. nieproporcjonalnie wysokie do wypełnianych obowiązków zarobki – bądź zauważysz jakieś nieścisłości, nie przyjmuj oferty od razu, ale prześwietl sprawę dokładnie, bo po podpisaniu formalnej umowy może być już za późno! Najlepiej zgłoś się po profesjonalną poradę w tym względzie. Pomoc możesz uzyskać m.in. w Jobcentre.


NATALIA TYSZKIEWICZ


na podstawie praca.org.uk


Tags: , ,


The post Jak szukać pracy w UK? appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico




http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/XtwiFW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz