środa, 10 września 2014

Jak spłukiwać wodę w toalecie? Oto wytyczne Unii Europejskiej

Unia Europejska ostatnio w zastraszającym tempie rozszerza listę norm i regulacji, do jakich musimy przystosowywać swoją codzienną egzystencję. Mało kto pamięta jednak, że pozbycie się zbyt mocnego odkurzacza czy żelazka to nie pierwsze absurdalnie brzmiące pozycje w tym wykazie. Jak komentują internauci, “nikt nie zdziwi się, jeśli na stół wróci temat regulacji… wody spłukiwanej w klozecie”. Sprawdziliśmy – to nie żart.


W ubiegłym roku, w obawie o kondycję środowiska naturalnego, specjaliści z Komisji Europejskiej opracowali ramy prawne dla… spłukiwania wody w toalecie. By uregulować zasady rządzące tą czynnością, wprowadzili oni tak istotne pojęcia jak “objętość spłukania” oraz “zredukowana objętość spłukania”.


Trwające od 2011 roku prace zespołu unijnych ekspertów zaowocowały powstaniem liczącego ponad 60 stron raportu technicznego, który zawierał m.in. gruntowną analizę zachowań użytkowników toalet, analizę rynku muszli klozetowych i pisuarów oraz… wyliczał cechy idealnej spłuczki.


Po co to wszystko? Jak się okazuje, rynek toaletowy w każdym kraju unijnym rządzi się własnymi prawami. Inne standardy obowiązują bowiem we Francji, inne w Portugalii, jeszcze inne w UK. Nowe przepisy mają pomóc opanować bałagan wynikający z różnych gabarytów sprzętów sanitarnych i norm dotyczących ich funkcjonowania.


Unijny raport wprowadza więc kategorię optymalnej “objętości spłukania” (1 litr na spłukanie dla pisuarów, 5 litrów dla muszli klozetowych). Czym jest zaś sama tajemnicza “objętość”? Na pomoc w próbie zdefiniowania pojęcia “objętości spłukania” przychodzą unijni eksperci: jest to “średnia arytmetyczna objętości jednego pełnego spłukania oraz trzech mniejszych spłukań”.


To jednak nie wszystkie rewelacje komisji. Ekspertom unijnym udało się ustalić także m.in. że deski klozetowe nie mają znacznego wpływu na funkcjonalność toalet i że “często są sprzedawane osobno”.


Tags: , , ,


The post Jak spłukiwać wodę w toalecie? Oto wytyczne Unii Europejskiej appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/1xIaWpa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz