wtorek, 23 września 2014

Eksperci ostrzegają: Londyn czekają zamieszki, jeśli transport publiczny nie będzie efektywniejszy

W stolicy może dojść do zamieszek, jeśli na londyńskich liniach autobusowych i metra nie pojawi się więcej pojazdów, a ceny biletów nie staną się bardziej przystępne – ostrzega szef Transport for London.


Jego zdaniem miastu grozi kolosalne przeludnienie, jeśli do 2030 linie transportowe nie zostaną zmodernizowane. Pomimo gigantycznych dotacji, sięgających miliarda funtów, jakie zostały przeznaczone na modernizację metra, drastycznie rosnąca populacja oznacza, że pod koniec tej dekady pojazdy transportu publicznego będą każdego dnia wykonywały dodatkowe sześć milionów kursów – znacznie powyżej obecnych norm przepustowości.


Peter Hendy, szef Tf L, stwierdził, że nisko opłacani pracownicy mieszkają obecnie głównie na obrzeżach miasta. Co za tym idzie, jeśli nie będą mogli z łatwością dotrzeć do swoich miejsc pracy w centrum Londynu, możemy mieć do czynienia z „niepokojami społecznymi”.


„Mniej zamożni londyńczycy nie mieszkają na Harrow Road – mieszkają w Enfield i Tolworth [...]. Jeśli nie będziemy w stanie zwiększyć przepustowości i zapewnić sprawnego dojazdu do ich miejsc pracy, bardzo prawdopodobne, że ludzie zaczną się burzyć. W takiej sytuacji można oczekiwać kłopotów” – twierdzi Hendy.


Zgodnie z założeniami burmistrza Londynu, Borisa Johnsona, które Hendy poparł, w ciągu ostatnich sześciu lat ceny biletów wzrosły o ponad 50%. Szef TfL twierdzi jednak, że opłat nie można podnosić w nieskończoność: „Będziemy potrzebować więcej funduszy ze skarbu państwa. W innym wypadku nie damy rady dowieźć na czas wszystkich podróżnych. Jeśli zaczniemy zostawiać ludzi na przystankach, nie będą oni w stanie na czas dotrzeć do pracy, co może mieć bardzo negatywny wpływ na gospodarkę” – twierdzi.


Londyn ma obecnie około 8,4 mln mieszkańców. Ich liczba co roku wzrasta średnio o 80 tys. Z prognoz wynika, że do 2030 roku populacja stolicy zbliży się do 10 mln. „Jeśli spróbujemy sobie wyobrazić Londyn za 15 lat, ale z niezmienioną infrastrukturą, zapewniam, że będziemy się wtedy zmagać z poziomem zagęszczenia takim, jak w indyjskim Bombaju” – ostrzega Hendy.


Tags: , ,


The post Eksperci ostrzegają: Londyn czekają zamieszki, jeśli transport publiczny nie będzie efektywniejszy appeared first on Polish Express.


Powered by WPeMatico
http://ift.tt/eA8V8J

http://ift.tt/1x4yrYv

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz