poniedziałek, 3 czerwca 2013

Poznaj nasze opinie: Test ciążowy


Test ciążowy dostępny jest niemal w każdej aptece.


Pozwala on stwierdzić, na podstawie niedużej próbki moczu czy organizm produkuje hormony potwierdzające zapłodnienie komórki jajowej.


Teoretyczne i techniczne podstawy badania


Badanie polega na wykryciu w moczu hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej określanej w skrócie HCG. Obecność HCG w surowicy krwi i w moczu jest wskaźnikiem potwierdzającym lub wykluczającym ciążę. Krótko po w szczepieniu się zapłodnionej komórki jajowej do śluzówki macicy rozwijające się łożysko rozpoczyna wydzielanie właśnie tego specyficznego hormonu.


Czemu służy badanie?


Określeniu, czy kobieta jest w ciąży. Wykonuje się je zarówno w sytuacji, gdy nastąpiło zatrzymanie miesiączkowania w okresie rozrodczym lub przedmenopauzalnym, jak i u kobiet, u których stwierdzono ciążę, ale mogło dojść do naturalnego poronienia. Test powinno się także wykonać u kobiet w drugiej połowie cyklu miesiączkowego (tylko wtedy, gdy istnieje możliwość, że kobieta zaszła w ciążę) przed badaniami z zastosowaniem promieniowania jonizującego lub rozpoczęciem terapii mającej wpływ na rozwój płodu. Dostępne w aptekach testy ciążowe mają bardzo wysoką czułość -pozwalają na wykrycie HCG w moczu jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Tymczasem stwierdzono, że 50-70 proc. wczesnych ciąż obumiera w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Dlatego należy przyjąć, że pewne są wyniki testu ciążowego, gdy miesiączka “spóźnia się ” pięć-siedem dni. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciąża się utrzyma.


Wskazania do wykonania badania


Potwierdzenie lub wykluczenie ciąży. Brak miesiączki z nieustalonych przyczyn. Badanie może być wykonane bez zlecenia lekarza.


Badania poprzedzające


Nie ma konieczności wykonywania wcześniej innych badań.


Sposób przygotowania do badania


Dzień przed badaniem nie wypijać nadmiernej ilości płynów.


Opis badania


Poranny mocz oddać do czystego, dokładnie umytego bez detergentów naczynia i przekazać do laboratorium wykonującego analizę. Jeśli badanie wykonujemy samodzielnie przy użyciu testu kupionego w aptece, należy postępować zgodnie z instrukcją na załączonej ulotce. Jeżeli od razu nie oddamy moczu do analizy, trzeba go przechować (jak najkrócej) w lodówce w temperaturze 2-6 st. C. Moczu nie wolno zamrażać. Badanie trwa do kilku minut.


Co zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie


Choroby infekcyjne dróg moczowych, aktualnie przyjmowane leki.


Jak zachowywać się po badaniu?


Jeśli test ciążowy był wykonany na zlecenie lekarza, należy skontaktować się z nim po otrzymaniu wyniku. Jeżeli wynik nie odpowiada oczekiwanemu stanowi fizjologicznemu (obecności lub braku ciąży), trzeba go powtórzyć. Z lekarzem należy się również skontaktować, gdy: badanie potwierdza ciążę – by ustalić dalsze postępowanie, wynik badania jest dodatni, mimo że ciąża jest raczej wykluczona – gdyż może to świadczyć o istnieniu choroby, wynik badania jest ujemny przy braku miesiączki.


Możliwe powikłania po badaniu


Brak powikłań. Badanie może być wykonywane wielokrotnie.


Źródło: gazeta.pl

Wpis: Polski Lekarz Ginekolog Manchester 01617071983


Powered by WPeMatico






http://ifttt.com/images/no_image_card.png

http://nasze-uk.eu/?p=3978

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz