poniedziałek, 3 czerwca 2013

Polska Przychodnia Manchester Czy jestem w ciąży? Pierwsze objawy

Ból piersi, napięcie odczuwane w dole miednicy lub w okolicy pleców, brak miesiączki - wiele osób zadaje sobie pytanie: czy to mogą być pierwsze objawy ciąży?


Dyskusje na forach, popularność internetowych "testów ciążowych" i wątpliwości, jakie mają czasami zwłaszcza młode osoby, rodzą wiele mitów na temat pierwszych oznak ciąży.


Większość objawów można zaobserwować dopiero po kilku tygodniach jej trwania. Skąd zatem kiepskie samopoczucie kobiet, które po odbyciu ryzykownego kontaktu seksualnego podejrzewają ciąże? Przyczyną mogą być nerwy, zmiany hormonalne, czy sam stosunek - może nim być spowodowany np. ból brzucha.

Czy jestem w ciąży?

Oto lista kilku popularnych objawów mogących pojawić się parę dni a nawet godzin po stosunku, często interpretowanych jako pierwsze objawy ciąży. Czy rzeczywiście na ich podstawie można określić, czy doszło do zapłodnienia? Dlaczego odczuwasz objawy mogące świadczyć o ciąży, skoro nie doszło do zapłodnienia?



  • Brak miesiączki- to jeden z głównych objawów ciąży. Ale brak krwawienia może być równie dobrze spowodowany zupełnie innymi czynnikami. Stres, chociażby ten wywołany strachem przed niechcianą ciążą, powoduje podwyższenie poziomu prolaktyny. Hormon ten m. in. blokuje owulację. Jego nadmiar sprawia, że cykl może stać się nieregularny, w wyjątkowych przypadkach krwawienie może zaniknąć na długo. Nawet jeśli twój cykl jest regularny, może go zaburzyć przeziębienie, dieta, przyjmowanie leków (nawet dostępnych bez recepty czy ziołowych), stres, nieprzespana noc, podróż, alkohol lub inne używki. Brak miesiączki nie zawsze jest objawem ciąży. Jeśli okres spóźnia się na tyle długo, że sytuacja jest wyjątkowa, należy udać się do ginekologa, bez względu na przyczynę.

  • Nudności, wymioty, zgaga, ból żołądka - takie objawy mogą towarzyszyć zwłaszcza pierwszemu trymestrowi ciąży, jednak nudności czy zgaga odczuwane kilka dni po domniemanym zapłodnieniu nie mają nic wspólnego z ciążą. Tego typu objawy pojawiają się najczęściej po 6. tygodniu trwania ciąży i nie u każdej ciężarnej. Najczęściej są wynikiem stresu, infekcji wirusowej, lekkiego zatrucia, mogą również zwiastować zbliżający się okres.

  • Częste oddawanie moczu - może być spowodowane infekcją pęcherza moczowego. Często zbliżenie prowadzi do infekcji: podczas stosunku dochodzi do otarć okolic ujścia cewki moczowej, w ten sposób bakterie mogą łatwiej do niej wniknąć i wywołać lekki lub bardziej uciążliwy stan zapalny. Na infekcje pęcherza narażone są zwłaszcza kobiety, bo ich cewka moczowa jest krótsza niż cewka mężczyzn.

  • Ból w podbrzuszu, uczucie rozpierania, wzdęcia - może być spowodowane zarówno zapaleniem pęcherza moczowego jak i zbliżającym się okresem, zmianami hormonalnymi. Niewielki ból może pojawić się też na skutek samego stosunku, zwłaszcza po dłuższym okresie abstynencji.

  • Ból i zwiększona wrażliwość piersi - to objaw towarzyszący różnym zmianom hormonalnym w ciele kobiety. Za dolegliwości piersi może odpowiadać chociażby wspomniana wyżej prolaktyna. Ból piersi może zwiastować nadchodzący okres, lub sygnalizować zmiany hormonalne. Sam w sobie nie może być uznany za objaw ciąży. Jeśli utrzymuje się długo i nie ustępuje w czasie kolejnych faz cyklu, należy zgłosić się do lekarza.




  • Wszystkie wymienione objawy mogą świadczyć o ciąży, ale nie muszą. Żadne objawy nie pojawiają się kilka dni po zapłodnieniu. Jeśli masz wątpliwości, czy to może być ciąża - zrób test ciążowy. Dostępne w aptekach testy nie dają nigdy 100% pewności jednak ich skuteczność jest bardzo wysoka. Wykrywają one w moczu gonadotropinę kosmówkową (hCG). To hormon, którego stężenie we krwi rośnie od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Wydalany jest również z moczem ciężarnej. Niektóre testy można wykonać już tydzień po domniemanym zapłodnieniu, najlepiej jednak poczekać na termin spodziewanej miesiączki. Wykonując test postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli wynik testu jest pozytywny - powinnaś zgłosić się do ginekologa, aby potwierdzić ciążę i zapewnić dalszą opiekę sobie i dziecku.

    Pewne objawy ciąży

    Skoro pierwsze objawy ciąży są podobne do napięcia przedmiesięczkowego, przeziębienia, zatrucia, mogą być rezultatem stresu, jakie są pewne objawy ciąży? Stuprocentową pewność daje badanie USG przeprowadzone przez lekarza. W ten sposób można jednak zdiagnozować ciążę dopiero na początku 2. miesiąca jej trwania (najczęściej między 4. a 6. tygodniem). Dużą pewność dają także badania krwi i badanie ginekologiczne - na podstawie zmian w narządach rodnych i oznaczenia poziomu hormonów we krwi można z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić ciążę lub ją wykluczyć. Wizyta u ginekologa pomoże też ustalić, co było przyczyną objawów przypominających ciąże, jeśli okaże się, że do zapłodnienia nie doszło.

    Jeśli nie jesteś w ciąży, ale przez dłuższy czas występują u ciebie jej objawy: ból brzucha, nudności, częste oddawanie moczu, ból piersi, zmęczenie, senność, zatrzymanie miesiączki - udaj się do lekarza. Mogą to być objawy choroby lub poważnych kłopotów ze zdrowiem, dlatego nie bagatelizuj swojego stanu.

    Należy pamiętać, że nie wszystkie zarodki zdołają zagnieździć się w ścianie macicy. Często zapłodniona komórka jajowa jest usuwana z organizmu kobiety po kilkunastu dniach. W takim wypadku kobieta nie jest najczęściej świadoma tego, że była w ciąży - właśnie dlatego, że tak wczesna ciąża nie daje objawów. Szacuje się, że nawet 1/3 zarodków obumiera podczas drugiego tygodnia po zapłodnieniu.
    Źródło: gazeta.pl

    Wpis: Polski Lekarz Ginekolog Manchester 01617071983



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz